pine needles, pines, green, header, borovice, jehličí, zelená

Užitečné informace

Jak a kde sehnat nejlevnější letenky na Mallorcu

S levnými letenkami na Mallorcu se v poslední době roztrhl pytel. Obecně platí, že nejnižší ceny letenek jsou ty s odletem z Německa (Berlín, Drážďany) a Rakouska (Vídeň), popř. z Polska. Levné letenky se dají sehnat i s odletem z Prahy, jen se vyskytují méně často. Nejlepší je hledat letenky přes skyscanner.com nebo kiwi.com, a nebo přímo na webech aerolinek (Ryanair, Smartwings…). Nejlevnější letenky se pohybují v řádech stokorun (byla i akce, kdy letenka na Mallorcu z Berlína stála 1 €).

Nejlepší doba pro navštívení Mallorcy

Kdykoliv. V létě si můžete užívat slunce a chytat bronz na bílých písčitých plážích, šnorchlovat v průzračné vodě nebo si užívat vodních sportů. Večer si projdete rušnou promenádu a procházku zakončíte v romantické restauraci s vyhlídkou na západ. Nevýhodou je, že Mallorca je nejnavštěvovanější právě v létě a musíte počítat s návalem turistů. I tak lze najít uprostřed sezóny na dlouhých plážích klidnější místečko.

Dychtíte po poznání nových míst? Láká vás více cizí kultura, památky a krásná příroda? Pak bude nejlepší vyrazit na Mallorcu na jaře či na podzim. V tomto období jsou ideální teploty na cestování a ceny letenek a ubytování bývají nižší. A co je nejlepší, touto dobou je na Mallorce mnohonásobně méně turistů.

Ceny na Mallorce

Mallorcu nejvíce navštěvují Němci. Proto jsou ceny v podnicích nastavené na jejich poměry. Neznamená to ale, že vás dovolená zruinuje.

Ceny v restauracích závisí hlavně na tom, kde se restaurace nachází. Večeře pro dva vás může vyjít na 500, a nebo taky na 3 000 Kč. Stejně tak si můžete dát kebab v hladovém okně za 120 Kč. Stačí hledat – i v centrech měst se dá najíst za normální peníze.

V supermarketech najdete podobné ceny jako u nás. Doporučuji navštěvovat Lidl, který má na ostrově šikovně rozmístěných 18 poboček a má velký výběr nám známých potravin. Něco je mírně dražší, ale něco i levnější. Takový normální nákup základních surovin vyjde přibližně na stejné peníze jako v ČR. Další oblíbené supermarkety jsou Eroski a Mercadona, které najdete na každém rohu.

Co mi přišlo opravdu předražené, jsou ceny za půjčení zabudovaných slunečníků s lehátky na plážích. Za celodenní pronájem slunečníků se dvěma lehátky můžete zaplatit i 78 € (v přepočtu cca 2 000 Kč). A jelikož ne vždy najdete na pláži stín, doporučuji koupit si klasický slunečník, který se běžně prodává ve stáncích na ulici za cenu kolem 10 € (cca 270 Kč). Ušetříte tím spoustu peněz, můžete se s ním přesouvat a ještě vám zůstane do konce dovolené.

Jak se přesouvat po ostrově

Pokud chcete procestovat ostrov křížem krážem, máte několik možností.

Zdaleka nejlepší možnost je půjčit si auto. Za pár dní lze bez problémů projet celý ostrov a navštívit spoustu míst. Pronájem nemusí stát tolik a k tomu se ve větším autě můžete i vyspat. Na výlety vyrazíte brzo ráno a vyhnete se davům.

Nebo můžete využít místní veřejné dopravy. Jezdí tu sice i vlak, ale nejrozšířenější jsou autobusové linky. Jízda autobusem vás vyjde podle trasy na několik Euro. Pro vyhledávání spoje lze využít www.tib.org, popř. můžete zakoupit přehledné jízdní řády za 1 €. Jízdenky se kupují u řidiče při nástupu. Jestli potřebujete využít veřejnou dopravu jen na cestu z letiště do Palmy a zpět, využijete např. autobusový spoj č. 1, jeden směr stojí 5 €). Cestování autobusem má pár nevýhod. jste svázáni jízdními řády a ne vždy se dostanete tam, kam chcete. Kvůli přestupům se vám taky může cesta prodloužit.

Nechce se vám cestovat veřejnou dopravou a nemáte půjčené auto? Dalších možností je využít taxi služby. Rychlé, dostanete s kam potřebujete, jen si připlatíte. Nástupní ceny se pohybují od 3-5 €, za 1 km potom zaplatíte přibližně 1 €.

Šetříte a potřebujete se přesunout na větší vzdálenost? Co takhle to vzít stopem? Místní vám spíše nezastaví, ale na druhou stranu se na Mallorce celoročně pohybuje spousta turistů, kteří si půjčují auto a klidně vás svezou.

Kolo? Proč ne. Mallorca je rájem cyklistů, od rovných silnic na jihu po klikaté horské cesty, potkáte plno sportovců na dvou kolech. Kola se dají půjčit od různých společností nebo třeba i v hotelech. Nestrháte peněženku a uděláte něco pro svoje tělo.

A nakonec nejjednodušší možnost – choďte po svých. Stihnete toho méně, než za stejnou dobu autem, má to ale své kouzlo a poznáte tento úžasný ostrov se vším všudy. Pro všechny dobrodruhy, fandy trekingu a další, co se rádi toulají nebo přespávají v přírodě, se nabízí oblíbený trek GR 221, který vás provede těmi nezajímavějšími místy.

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *